Baza Turystyczna - strona główna

Baza Turystyczna » woj. łódzkie » Łódź » Zabytki »


Wyszukaj miejscowość

 
 

Obecnie przegladasz

Pogoda w Łodzi

Polecamy


Share |

Stacja Radegast w Łodzi

Stacja Radegast

Adres: Łódź, Aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12


opis »

mapa »

galeria »

Szersze informacje

Radegast był stacją kolejową łódzkiej zamkniętej dzielnicy żydowskiej. Leżał na północno – wschodnim krańcu getta. To właśnie na stację Radegast docierało skąpe zaopatrzenie getta. To stąd odjeżdżały na śmierć kolejne transporty na północny – zachód do Chełmna nad Nerem, pierwszego w Polsce obozu zagłady, i na południowy – wschód do Oświęcimia. Wywózki zaczęły się 16 I 1942 roku. Pierwszy transport odjechał ze stacji Radegast w kierunku Chełmna. W ciągu czterech miesięcy, do 15 V 1942 roku, z getta zostali wysłani na śmierć wszyscy pobierający zasiłki, więźniowie i handlarze, a zaraz po nich Żydzi zachodnioeuropejscy. Kilka miesięcy później, we wrześniu 1942 roku z dworca Radegast odjechały do Chełmna transporty ze starcami i dziećmi.

W 1944 roku rozpoczęła się ostateczna likwidacja getta w Łodzi, ostatniego getta na ziemiach polskich. 29 VIII 1944 roku ze stacji Radegast odszedł do Auschwitz ostatni transport łódzkich Żydów.

Od 2005 roku, w budynku przystanku znajduje się muzeum. Pomnik upamiętniający martyrologię Żydów odsłonięto w tym miejscu 28 sierpnia 2005 roku

Mapka dojazdowa

Galeria zdjęć

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Radegast_%28pomnik%29

Stacja Radegast Pomnik - Łódź

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Radegast_%28pomnik%29

Stacja Radegast Pomnik - Łódź

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Radegast_%28pomnik%29

Stacja Radegast - Łódź

opis »    mapa »    galeria »


Zobacz także: hotele w Łodzi, noclegi - oferty inne w Łodzi

« powrót


Opublikowane na stronach Baza-Turystyczna.eu informacje i ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. W razie pytań dotyczących Bazy-Turystycznej.eu prosimy o kontakt.