Baza Turystyczna - strona główna

Baza Turystyczna » woj. małopolskie » Kraków »


Wyszukaj miejscowość

 
 

Obecnie przegladasz

Pogoda w Krakowie

Polecamy


Share |

Kraków - Muzeum

Poniżej znajduje się lista muzeów w Krakowie. Wpisy zostały wyświetlone w kolejności alfabetycznej. Muzea, które szczególnie polecamy zostały wyświetlone jako pierwsze i są wyróżnione innym kolorem tła.

Dział Kraków - Muzeum to jedna z kategorii związanych z sztuką i kulturą w Krakowie. Zapraszamy do zapoznania się również z innymi działami, w których znajdziesz obiekty poszerzające horyzonty kultulralne i sprawiące sporą przyjemność naszym zmysłom artystycznym.

Zamek Królewski na Wawelu

Adres: Kraków, Wawel 5
Telefon: +48 (12) 422-51-55

Wzgórze wawelskie to wapienna skała jurajska sięgająca około 228 m n.p.m., uformowana około 150 mln lat temu.

Od końca pierwszego tysiąclecia aż do 1596 roku Wawel pełnił funkcję stolicy Polski. Wzniesiono przedromańskie i romańskie budowle sakralne w tym między innymi kamienną katedrę. Za panowania Kazimierza Wielkiego Wawel został doprowadzony do niebywałej świetności, a w XVI wieku gotycka rezydencja zastąpiona została nowym pałacem o obszernym dziedzińcu z kolumnowymi arkadami.

W 1795 roku wojska rosyjskie, pruskie i austriackie okupowały Wawel, w konsekwencji czego na lazaret wojskowy przekształcony został zarówno zamek jak i część innych budynków, inne natomiast zostały wyburzone. W czasie niemieckiej okupacji Wawel zamieszkany był przez hitlerowskiego generalnego gubernatora Hansa Franka. W tym czasie zdołano wywieźć najcenniejsze eksponaty do Kanady skąd powróciły dopiero na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku.

zobacz szczegóły

Polecamy także: hotele w Krakowie, kwatery prywatne w Krakowie

« Baza turystyczna w Krakowie - powrót


Jeśli chcesz dodać obiekt do kategorii: "muzeum - Kraków " to zapraszmy do rejestracji i dodania wpisu do bazy turystycznej, a Twoja wizytówka zostanie dołączona do listy muzeów w Krakowie.


Opublikowane na stronach Baza-Turystyczna.eu informacje i ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. W razie pytań dotyczących Bazy-Turystycznej.eu prosimy o kontakt.