Baza Turystyczna - strona główna

Baza Turystyczna » woj. małopolskie » Kraków » muzea »


Wyszukaj miejscowość

 
 

Obecnie przegladasz

Pogoda w Krakowie

Polecamy


Share |

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie

Zamek Królewski na Wawelu

Adres: Kraków, Wawel 5
Telefon: +48 (12) 422-51-55
E-mail: zamek@wawel.edu.pl
WWW: http://www.wawel.krakow.pl/

Data aktualizacji: 2011-07-13

opis »

mapa »

galeria »

Szersze informacje

Ekspozycje w Zamku Królewskim:

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie
Prywatne Apartamenty Królewskie
Skarbiec Koronny i Zbrojownia
Sztuka Wschodu
Wawel Zaginiony
Godziny otwarcia i ceny biletów

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie

Główna prezentacja wnętrz zamkowych znajduje się w kilku pomieszczeniach na parterze oraz w znaczącej mierze na drugim piętrze.

Trzy komnaty na parterze zawierają zachowane renesansowe drewniane stropy, natomiast kamienne portale zostały częściowo zrekonstruowane w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. Oryginalne obramienia drzwiowe w sieni w klatce schodowej Poselskiej pochodzą jeszcze z okresu Renesansu.

Na drugim piętrze znajdują się sale reprezentacyjne z zachowanymi dużymi partiami renesansowych fryzów ściennych, obrazami i meblami włoskimi oraz z cennymi arrasami brukselskimi z końca XVI wieku o tematyce biblijnej, groteskowej lub też z herbami Polski i Litwy. Na szczególną uwagę zasługuje strop wielkiej Sali Poselskiej, który to jest wyłożony 30 rzeźbionymi głowami ludzkimi. Zachowały się również marmurowe portale i stiuki sklepienne. W Wieży Zygmunta III mieści się Gabinet holenderski z obrazami szkoły niderlandzkiej. Dominującym wyposażeniem tej części zamku są polskie obrazy historyczne jak również portrety polskich królów i członków ich rodzin.

	
	parter
	II piętro

parter

Salon wielkorządcy

Sala ta była niegdyś wnętrzem reprezentacyjnym, w którym to podejmowani byli goście. Jest ona nakryta renesansowym stropem modrzewiowym, a na wyposażenie składają się XVI-to i XVII-to wieczne renesansowe obrazy niemieckie i niderlandzkie jak również i barokowe gobeliny i włoski stół.

II piętro

Sala Senatorska

Jest to największa sala zamkowa, która początkowo przeznaczona była zarówno na posiedzenia senatu jak i na znaczące uroczystości dworskie i państwowe. Tu odbywały się przedstawienia teatralne, bale oraz wesela królewskie. Na ścianach widoczne są olbrzymie, biblijne arrasy figuralne pochodzące z kolekcji Zygmunta Augusta.

Sala Pod Orłem

W tej sali w podczas obrad sejmu na Wawelu miały miejsce sądy królewskie. Jest to sala reprezentacyjna ze stropem z rzeźbionym orłem z okresu międzywojennego w XX wieku. Na ścianach znajdują się obrazy przedstawiające sceny historyczne z XVII wieku oraz portrety królewskie. Innym ciekawym eksponatem jest również brukselski gobelin utkany według kartonu Rubensa.

Kaplica królewska

Została wzniesiona na początku XVII wieku dla Zygmunta II Wazy. Sklepienie pokryte jest pierwotną dekoracją stiukową. Z tego też okresu pochodzi tryptyk na ołtarzu. Część malowideł znajdujących się w kaplicy jest autorstwa Józefa Pankiewicza z lat 30-tych XX wieku. Umeblowanie datowane jest na XVII wiek.

Sala Pod Ptakami

Usytuowana jest w obrębie wieży gotyckiej. Z początkiem XVII wieku przekształcona została na audiencjonalną salę królewską. Wykuty został w niej kominek marmurowy jak również i portale z herbami Wazów. Strop został ozdobiony plafonami oraz rzeźbionymi ptakami. Niemniej jednak obecnie widoczny strop pochodzi z pierwszej polowy XX wieku.

Sala Pod Planetami

Wyposażona jest w stylu renesansowym meblami i wazami majolikowymi, obrazami z Włoch z Ferrary i Wenecji oraz brukselskim arrasem z kolekcji Zygmunt Augusta z XVI wieku. Podstropowy fryz pochodzący z końca lat 20-tych XX wieku przedstawia personifikację planet.

Sala Poselska

W niej odbywały się posiedzenia sejmu, w których brał udział król. Strop kasetonowy, zrekonstruowany na początku XX wieku zawiera 30 ludzkich głów (w oryginalnej wersji zawierał 194 rzeźby). Na ścianie widnieje XVI – wieczny, brukselski arras z kolekcji Zygmunta Augusta. Salę zdobią również renesansowe portrety Zygmunta Starego i Anny Jagiellonki, jak również piec z Wiśniowieckiego zamku z XVIII wieku.

Sala Turniejowa

Na ekspozycję składa się XVIII – wieczny piec z Wiśniowieckiego zamku, jak również i renesansowe meble z Włoch, w tym stół ze Sieny z pałacu Palmierich. Ściany pokryte są XVI – wiecznym fryzem przedstawiającymi sceny z turniejów, oraz ozdobione renesansowymi włoskimi obrazami.

Prywatne Apartamenty Królewskie

Do Prywatnych Apartamentów Królewskich zaliczają się sale na I piętrze zamku. Wśród nich znajdują się zarówno prywatne pokoje królewskie jaki i pomieszczenia dla gości oraz komnaty świty dworskiej. Część południowa patrząc od strony schodów przeznaczona była głownie dla gości królewskich. Zachowane zostały modrzewiowe stropy jeszcze z czasów Renesansu, a w dwóch salach podziwiać można również oryginalne barwne fryzy ścienne. Na szczególna uwagę zasługują portale w stylu gotycko-renesansowym. Na renesansowe wyposażenie sal składają się dzieła włoskie i północnoeuropejskie, w tym między innymi arrasy z kolekcji Zygmunta Augusta oraz włoskie obrazy z dawnej kolekcji Lanckorońskich.

Północno-wschodnia część zamku zawiera gotyckie pomieszczenia, wśród których znaleźć można tajemniczą Kurzą Stopkę. W Wieży Zygmunta III zachowała się bogata dekoracja stiukowa z początku XVII wieku. W Wieży Duńskiej podziwiać można zrekonstruowaną sypialnię prezydenta Ignacego Mościckiego, który to w okresie międzywojennym posiadał w tej części pałacu prywatny apartament.

Skrzydło północne zawiera dwie sale z eksponatami pochodzącymi jeszcze z czasów panowania Wettinów w Polsce. W kolekcji tej znaleźć można nie tylko porcelanę miśnieńską, ale również i srebra oraz dywany dworskie. Ostatnie dwie sale, to sale w stylu klasycystycznym, do których zalicza się między innymi reprezentacyjna sala kolumnowa.

Kurza Stopka

Do pomieszczeń w gotyckiej Kurzej Stopce pochodzącej z XIV wieku, zalicza się dwa niewielkie pomieszczenia, których pierwotne przeznaczenie nie jest bliżej określone. Przypuszczalnie były to sale, w których królowie spędzali samotnie czas, pogrążeni w refleksji. Narożna wieża – belwederek, w której to mieści się Kurza Stopka przerabiana była dwukrotnie, raz w epoce renesansu, a drugi w XX wieku. Na wyposażenie składają się XVII – wieczne portale z herbami Wazów oraz kominek, jak również strop z plafonami z początku XX – wieku. Obrazy znajdujące się w tych pomieszczeniach to przede wszystkim renesansowe dzieła pochodzące w głównej mierze z Francji. Z okien podziwiać można panoramę starego Kreakowa.

Sypialnia gości królewskich

W komnacie tej zachował się modrzewiowy strop jak również i barwny, renesansowy fryz ścienny oraz brukselski arras – oba eksponaty z początku XVI wieku. Wiszące na ścianach cenne obrazy pochodzą z kolekcji Lanckorońskich, a XVIII - wieczny piec kaflowy pierwotnie znajdował się w wiśniowieckim zamku.

Sala kolumnowa

W XVI wieku w Sali tej przechowywane były srebra stołowe, dopiero po dodaniu w XVIII wieku kolumn, sala zamieniona został na salę reprezentacyjną. Obecnie klasycystyczne wnętrze zdobią portrety Polaków współczesnych Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, jak również i meble obite kurdybanem.

Skarbiec Koronny i Zbrojownia

Skarbiec Koronny i Zbrojownia mieszczą się w gotyckich pomieszczeniach z XIV wieku usytuowanych na parterze w północno-wschodniej części Zamku na Wawelu. Najbardziej znanym i wartościowym obiektem przechowywanym w Skarbcu jest Szczerbiec z połowy XIII wieku, który to był używany we wszystkich koronacjach począwszy od 1320 roku. Nieopodal znajduje się obuwie noszone przez Zygmunta Augusta podczas koronacji w 1530 roku. Przyległa Zbrojownia szczyci się kolekcją starej broni z różnych epok, do której należą kusze, miecze, kopie oraz halabardy z wieków XV – XVII, jak również muszkiety, karabiny, pistolety oraz działa datowane na lata od wieku XVIII.

Skarbiec Koronny
Zbrojownia

Skarbiec Koronny

Sala z paradną bronią
Sala w wieży Zygmunta III
Sala Jadwigi i Jagiełły
Sala Kazimierza Wielkiego

Sala z paradną bronią

Sala ta mieści w większości trofea i łupy z polskich wypraw wojennych z XVII wieku. Znajdują się tu również i zdobycze z czasu Odsieczy Wiedeńskej w 1683 roku, do których przede wszystkim zalicza się XVII – to i XVIII – to wieczne, bogato zdobione siodła oraz rzędy na konie pochodzące z warsztatów tureckich, perskich jak i polskich. Kolejną ciekawą pozycją na wystawie są militaria pochodzące ze zbrojowni Jana III Sobieskiego w Żółkwi.

Sala w wieży Zygmunta III

Wieża Zygmunta III wzniesiona została około 1600 roku. Obecnie eksponowane są w niej oznaki zaszczytne Jana III Sobieskiego, do których należą: kapelusz wraz z mieczem z daru papieża Innocentego XI z 1684 roku oraz płaszcz kawalera orderu Świętego Ducha, otrzymanego od króla Francji – Ludwika XIV w 1676 roku.

Sala Jadwigi i Jagiełły

Sala ta zawiera najbardziej cenne relikty początkowego Skarbca czyli miecz Zygmunta I Starego oraz Szczerbiec, który był mieczem koronacyjnym królów Polski.Sala Jadwigi i Jagiełły mieści się w XIV - wiecznym pawilonie gotyckim, nazwany w późniejszym czasie Wieżą Duńską.

Sala Kazimierza Wielkiego

Sala Kazimierza Wielkiego jest pozostałością po reprezentacyjnym apartamencie mieszkalnym z XIV wieku jeszcze z czasów ostatnich Piastów.Znajduje się w niej między innymi fresk z monogramami królowej Jadwigi, będący reliktem malarskiej dekoracji z końca XIV wieku. Na środku wszystkich trzech kondygnacji umiejscowiony jest potężny filar, ze względu na który to, ta gotycka wieża mieszkalna została nazwana Kurzą Nogą. Obecnie w pierwszej sali Skarbca znajduje się ekspozycja klejnotów z wieków III - XVIII, do której należą między innymi gemma „Lanckorońskiego”, znaleziony na Wawelu wisior z czasów romańskich. Tu zgromadzone zostały również średniowieczne naczynia liturgiczne takie jak kielich fundacji Kazimierza Wielkiego jak również i precjoza związane z polskimi monarchami, wśród których znaleźć można miniaturę Augusta III Sasa w oprawie brylantowej, naczynie w kształcie Orła z zastawy Jana Kazimierza, paterę i szachownicę po Zygmuncie III, parę świeczników z herbami Stefana Batorego, klejnot z medalem Władysława IV Wazy, jak również odznaki polskich Orderów Orła Białego i Świętego Stanisława oraz paradne naczynia i zegary z wieków XVI - XVIII.

Zbrojownia

W trzech piwnicach, w tym jednej gotyckiej z XIV wieku i dwóch renesansowych z początku XVI wieku, rozmieszczone są lufy armat, moździerzy i haubic. Na szczególną uwagę zasługuje para armat z XVI wieku wykonanych przez norymberskiego ludwisarza oraz zespół dział z herbami polskich królów, możnowładców jak i hetmanów należących do znaczących nie tylko w skali Polski ale i Europy.

Na Wawelu składane były również trofea, które zostały zdobyte na wrogach. Obecnie pod sklepieniem pierwszej z piwnic, podziwiać można odtworzone w XX wieku chorągwie krzyżackie zdobyte po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

Sala 1

W sieni otwierającej wystawę Zbrojowni pokazana jest broń drzewcowa oraz miecze dwuręczne z XVI i XVII wieku. Do kolekcji zaliczają się miedzy innymi bogato zdobione i dekorowane herbami halabardy wykorzystywane zarówno przez gwardie dworskie jak i miejskie. Szczególnie cenna pod względem artystycznym jest XVI – wieczna glewia z herbami Wettinów.

Sala 2

Sala ta poświęcona jest średniowiecznym niemieckim, pełnym zbrojom płytowym z XVI i XVII wieku oraz polskim półzbrojom husarskim z XVII wieku. Prezentowane są tu również rzadko spotykane karaceny, wykorzystywane w Polsce na przełomie XVII i XVIII wieku.

Sala 3

Sala ta prezentuje broń zachodnioeuropejską z wieków XV – XIX. Do eksponatów znajdujących się w niej zaliczają się zarówno średniowieczne jak i nowożytne miecze, szpady, koncerze i rapiery. Interesujące są bogato zdobione, egzemplarze reprezentacyjne pochodzące z Francji, Włoch, Hiszpanii oraz Niemiec. Ponadto prezentowane są unikalne XVII – wieczne kapaliny – hełmy husarskie. Do zbioru polskich szabli należą karabele, szable husarskie oraz czeczuga będąca szablą ormiańską. Cennym eksponatem jest również głownia szabli hetmana wielkiego koronnego – Stanisława Jabłonowskiego, który brał udział w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku.

Sala 4

Sala ta została poświecona ręcznej broni palnej i miotającej z wieków XVI - XIX, pochodzącej z wytwórni zarówno polskich jak i francuskich, hiszpańskich, niemieckich i śląskich. Szczególni interesujące są bogato zdobione trawieniem i rytowaniem oraz inkrustowane kością słoniową pistolety, strzelby, petrynały oraz arkebuzy. Ponadto ciekawe są również kusze o przeznaczeniu myśliwskim i sportowym.

Sztuka Wschodu

Wystawa Sztuka Wschodu prezentuje kolekcję XVII – wiecznych sztandarów oraz broni tureckiej, zdobytych po bitwie Pod Wiedniem w 1683 roku. Do ekspozycji przynależy również kolekcja dywanów perskich, chińskiej i japońskiej porcelany oraz zbiór antyków azjatyckich. Wejście na ekspozycję usytuowane jest w północno-zachodniej części dziedzińca.

Sień

W sieni wyeksponowane są przede wszystkim dwa fragmenty tureckich namiotów z przełomu XVII i XVIII wieku oraz marmurowe popiersie Jana III Sobieskiego wraz z obrazem przedstawiającym Bitwę pod Wiedniem w 1683 roku.

Sala 2 – Sala z chorągwiami

Sala z chorągwiami prezentuje jeden z najcenniejszych zbiorów na Wawelu – cztery tureckie sztandary zdobyte w kampanii w 1683 roku oraz chorągiew zdobytą w bitwie pod Parkanami. Ponadto warto zwrócić uwagę nie tylko na modlitewniki tureckie i kaukaskie z XVIII i XIX wieku ale i na buńczuk oraz już legendarną szablę Kara Mustafy jak również na prezentowane w gablotach tureckie zbroje na konia z XVI wieku oraz na zbiór tureckich i perskich szabli pochodzących z XVII i XVIII wieku.

Sala 4 – Sala z ceramika chińską

W tej sali głównie prezentowane są monobarwne (kobaltowe) jaki i wielokolorowe, bogato zdobione motywami kwiatowymi wazy chińskie z XVII i XVIII wieku. Szczególnie ciekawymi eksponatami są zarówno chińska waza przeznaczona do przechowywania imbiru jak i balasowate naczynie zdobione buddyjskim przedstawieniem „ośmiu cennych przedmiotów”, będącego symbolem pomyślności. Ponadto w gablotach wyeksponowane są również wyroby kamionkowe, porcelanowe jak i z kamieni półszlachetnych takich jak słoniniec. Głównie znajdują się tu niewielkie naczynia oraz figurki bóstw.

Sala 5 i Sala 6 – Sale z porcelaną japońską

Sale prezentują kolekcję XVIII – wiecznej porcelany japońskiej przede wszystkim w stylu Imari. Zbiory pochodzą z darów Katarzyny II dla Henryka Hohenzollerna.

Wawel Zaginiony

Wawel Zaginiony to ekspozycja prezentowana w dawnej kuchni królewskiej. Wraz z pozostałościami po X – wiecznej Rotundzie Świętych Feliksa i Adauctusa, która to jest uważana za pierwszy kościół w Polsce, obejrzeć można wiele wykopalisk archeologicznych, do których należą wielobarwne kafle z dawnych pieców oraz modele poprzednich form kościołów na Wawelu, których to fundamenty widoczne są na dziedzińcu. Wejście na wystawę jest od strony dziedzińca zewnętrznego, po prawej stronie od informacji Turystycznej.

Sala 1

W północnej ścianie widoczny jest fragment X – wiecznej absydy rotundy Najświętszej Panny Marii zbudowanej na planie czworoliścia, a będącej niegdyś najprawdopodobniej kaplicą królewskiej rezydencji.

Sala 2 i Sala 3

Gabloty prezentują średniowieczne eksponaty znalezione na wzgórzu wawelskim, do których należą między innymi narzędzia z drewna, kości i rogu, broń, monety, biżuteria, kafle piecowe, płytki posadzkowe jak również i rzeźby romańskie i gotyckie. Dodatkowo obejrzeć można również i modele wybranych budowli z tychże epok. Całość prezentowana jest na tle zachowanych oryginalnych murów oraz bruków.

Wzgórze wawelskie to wapienna skała jurajska sięgająca około 228 m n.p.m., uformowana około 150 mln lat temu.

Od końca pierwszego tysiąclecia aż do 1596 roku Wawel pełnił funkcję stolicy Polski. Wzniesiono przedromańskie i romańskie budowle sakralne w tym między innymi kamienną katedrę. Za panowania Kazimierza Wielkiego Wawel został doprowadzony do niebywałej świetności, a w XVI wieku gotycka rezydencja zastąpiona została nowym pałacem o obszernym dziedzińcu z kolumnowymi arkadami.

W 1795 roku wojska rosyjskie, pruskie i austriackie okupowały Wawel, w konsekwencji czego na lazaret wojskowy przekształcony został zarówno zamek jak i część innych budynków, inne natomiast zostały wyburzone. W czasie niemieckiej okupacji Wawel zamieszkany był przez hitlerowskiego generalnego gubernatora Hansa Franka. W tym czasie zdołano wywieźć najcenniejsze eksponaty do Kanady skąd powróciły dopiero na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku.

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie


czynne:		1 IV – 31 X		1 XI – 31 III		uwaga

pon.		nieczynne		nieczynne		nieczynne w dniach:
wt. – pt.		9:30 – 17:00		9:30 – 16:00		1 stycznia
sob. 		10:00 – 17:00	9:30 – 16:00		Wielkanoc (sob. - pon.)
niedz.		10:00 – 17:00	wstęp wolny 		1, 11 listopada
			10:00 – 16:00					24, 25 grudnia

			1 IV – 31 X		1 XI – 31 III
normalny:		18zł			16zł
ulgowy:			11zł			 9zł

Prywatne Apartamenty Królewskie


czynne:		1 IV – 31 X		1 XI – 31 III		uwaga

pon.		nieczynne		nieczynne		nieczynne w dniach:
wt. – pt.		9:30 – 17:00		9:30 – 16:00		1 stycznia
sob. 		10:00 – 17:00	9:30 – 16:00		Wielkanoc (sob. - pon.)
niedz.		10:00 – 17:00	nieczynne 		1, 11 listopada
											24, 25, 31 grudnia
- 1 IV – 31 X wejścia co 10 min.

			1 IV – 31 X		1 XI – 31 III
normalny:		25zł			21zł
ulgowy:			19zł			16zł

Skarbiec Koronny i Zbrojownia


czynne:		1 IV – 31 X		1 XI – 31 III		uwaga

pon.		wstęp wolny		nieczynne		nieczynne w dniach:
			9:30 – 13:00						1 stycznia
wt. – pt.		9:30 – 17:00		9:30 – 16:00		Wielkanoc (sob. - pon.)		
sob. 		10:00 – 17:00	9:30 – 16:00		1, 11 listopada	
niedz.		10:00 – 17:00	nieczynne 		24, 25, 31 grudnia
- w dniu bezpłatnym należy pobrać w kasie bilet bezpłatny

			1 IV – 31 X		1 XI – 31 III
normalny:		18zł			16zł
ulgowy:			11zł			 9zł

Sztuka Wschodu


czynne:		1 IV – 31 X		1 XI – 31 III		uwaga

pon.		nieczynne		nieczynne		nieczynne w dniach:
wt. – pt.		9:30 – 17:00		9:30 – 16:00		1 stycznia
sob. 		10:00 – 17:00	9:30 – 16:00		Wielkanoc (sob. - pon.)
niedz.		10:00 – 17:00	nieczynne 		1, 11 listopada
											24, 25, 31 grudnia
- od 1 listopada do 31 marca wejścia o godz. 11:00 i 14:00

		1 IV – 31 X		1 XI – 31 III
normalny:	8zł			7zł
ulgowy:		5zł			4zł

Wawel Zaginiony


czynne:		1 IV – 31 X		1 XI – 31 III		uwaga

pon.		wstęp wolny		nieczynne		nieczynne w dniach:
			9:30 – 13:00						1 stycznia
wt. – pt.		9:30 – 17:00		9:30 – 16:00		Wielkanoc (sob. - pon.)		
sob. 		10:00 – 17:00	9:30 – 16:00		1, 11 listopada	
niedz.		10:00 – 17:00	wstęp wolny 		24, 25 grudnia
							10:00 – 16:00
- w dniu bezpłatnym należy pobrać w kasie bilet bezpłatny

			1 IV – 31 X		1 XI – 31 III
normalny:		8zł			5zł
ulgowy:			7zł		4zł

- bilety wydawane są na określone godziny
- ze względów konserwatorskich obowiązują dzienne limity zwiedzających
- bilety dla turystów indywidualnych do nabycia w kasach biletowych
- rezerwacja zwiedzania dla turystów indywidualnych i grup turystycznych w biurze rezerwacji pod numerem: tel. (+ 48 12) 422 16 97, fax: 422 64 64

Mapka dojazdowa

Galeria zdjęć

Źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1c/Wawel_-_widok_z_Kopca_Ko%C5%9Bciuszki.jpg/880px-Wawel_-_widok_z_Kopca_Ko%C5%9Bciuszki.jpg

Wawel widziany z Kopca Kościuszki.

Źródło: http://foto.recenzja.pl/foty/wawel_baszta_sandomierska-129-dedfda3448e68a14f8bc4c045bcd342f.jpeg

Baszta Sandomierska z XV wieku.

Źródło: http://www.blogi.szkolazklasa.pl/privefiles/blog-1996/kr_katedra.jpg

Królewska Katedra na Wawelu p.w. św. Stanisława BM i św. Wacława

Źródło: http://www.historiasztuki.com.pl/KANON/KANON-RENMANPOL/Wawel-SalaSenatorska-2.jpg

Sala Senatorska.

Źródło: http://www.rodzinny-krakow.pl/Libraries/Events/Sala_Poselska.sflb.ashx

Sala Poselska.

Źródło: http://i46.tinypic.com/65rfih.jpg

Kurza Stopka, zw. także Kurzą Nogą.

Źródło: http://www.polskieszlaki.pl/zdjecia/opisy_punktu/16273_rc_1306795472.jpg

Zbiory Skarbca Koronnego.

Źródło: http://library.kiwix.org:4216/I/REKOJESC_SZCZERBCA.JPG

Rękojeść Szczerbca.

Źródło: http://www.rodzinny-krakow.pl/Libraries/Events/Zbrojownia_-_Sala_ze_zbrojami_2.sflb.ashx

Zbrojownia.

opis »    mapa »    galeria »


Zobacz także: hotele w Krakowie, kwatery prywatne w Krakowie

« muzeum - Kraków - powrót


Opublikowane na stronach Baza-Turystyczna.eu informacje i ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. W razie pytań dotyczących Bazy-Turystycznej.eu prosimy o kontakt.