Baza Turystyczna - strona główna

Baza Turystyczna » woj. podkarpackie » Przemyśl » Zabytki »


Wyszukaj miejscowość

 
 

Obecnie przegladasz

Polecamy


Share |

Pomnik Orląt Przemyskich w Przemyślu

Pomnik Orląt Przemyskich

Adres: Przemyśl, Plac Konstytucji 3 Maja


opis »

mapa »

galeria »

Szersze informacje

Pomnik Orląt Przemyskich wzniesiony został w latach 1918 – 1938 w celu uczczenia poległych polskich obrońców Przemyśla przed atakami wojsk ukraińskich i rosyjskich. Modernistyczny, okazały monument z odlaną z brązu postacią obrońcy miasta jest uznawany za jeden z najpiękniejszych pomników Przemyśla.

W trakcie okupacji niemieckiej miały miejsce próby zniszczenia Pomnika Orląt Przemyskich przez Ukraińców, w konsekwencji czego w 1940 roku został mocno zdewastowany i finalnie przez nich rozebrany.

Chęci odbudowy monumentu pojawiły się już w końcu lat 70 – tych, lecz ze względu na zawirowania polityczne, dopiero w 1989 roku nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego, który stanowił ukryty fragment pierwotnego pomnika. Obelisk w postaci betonowego postumentu obłożonego piaskowcem i z figurą obrońcy z bronią skierowaną na wschód, w całej okazałości pojawił się dopiero w 5 lat później. Na cokole umieszczono natomiast figurę orła legionowego.

Pomnik wzniesiony został w niedalekiej odległości Domu Robotniczego, w którym w roku 1918 swoja siedzibę miał sztab generalny, na placu nazwanym później Placem Orląt Przemyskich.

Mapka dojazdowa

Galeria zdjęć

Źródło: http://fotopolska.eu/156673,foto.html

Pomnik Orląt Przemyskich.

Autor: https://picasaweb.google.com/lh/photo/Nbqt7axj7SvJBjQ9KJ3jtQ

Pomnik Orląt Przemyskich.

Autor: https://picasaweb.google.com/100992889658336887364/Lato200902

Pomnik Orląt Przemyskich.

Źródło: http://mela2.flog.pl/wpis/1708696/pominik-orlat-przemyskich

Pomnik Orląt Przemyskich.

opis »    mapa »    galeria »


« powrót


Opublikowane na stronach Baza-Turystyczna.eu informacje i ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. W razie pytań dotyczących Bazy-Turystycznej.eu prosimy o kontakt.