Baza Turystyczna - strona główna

Baza Turystyczna » woj. pomorskie » Gdańsk » Zabytki »
Wyszukaj miejscowość

 
 

Obecnie przegladasz

Pogoda w Gdańsku

Polecamy


Share |

Fontanna Neptuna w Gdańsku

Fontanna Neptuna

Adres: Gdańsk, Długi Targ 44


opis »

mapa »

galeria »

Szersze informacje

Fontanna Neptuna stojąca od 1633 roku na miejscu dawnej studni, przed Dworem Artusa powstała z inicjatywy ówczesnego burmistrza Bartłomieja Schachmanna oraz rady miejskiej.

Trzon i czasza fontanny wykonane ze specjalnie sprowadzanego z Holandii kamienia o odcieniu granatowym, zaprojektowane były przez Abrahama van den Blocke, natomiast sam posąg z brązu odlany został w 1615 roku przez ludwisarza gdańskiego - Gerta Benninga II według projektu Piotra Husena i Johanna Rogge. U stóp rzymskiego boga mórz i oceanów Neptuna trzymającego trójząb, widoczne są dwie głowy konia morskiego. W 1634 roku dodana została otaczająca fontannę żelazna krata ze złotymi herbami Gdańska i polskimi orłami umieszczonymi na zwieńczeniu bram.

Całość utrzymana jest w stylu manieryzmu flamandzkiego. Postać Neptuna skonstruowana jest na bazie łamanej linii, nawiązując tym samym do figury serpentinata.

Lata 1757 – 1761 przyniosły modernizację obiektu w stylu rokoko. Wykonano nowy basen i trzon, odnowiono i uzupełniono braki w zniszczonej kracie (Jakub Barren), dodano również całą plejadę stworów morskich.

W czasie II wojny światowej Fontanna Neptuna została zdemontowana i ukryta w częściach w miejscowościach pod Gdańskiem. Niestety w trakcie tych działań zaginęła część trzonu pod kamienną czaszę. Odbudowano ją dopiero podczas renowacji w latach 1950 – 1954. Wtedy też przywrócono jej historyczną formę, uruchomiono wodotrysk oraz przywrócono na zwieńczeniach bram pozłacane orły. Odnowiono również odnaleziony po wojnie nie tylko posąg Neptuna, ale i ogrodzenie.

Mapka dojazdowa

Galeria zdjęć

Źródło: http://fotografomanka.flog.pl/wpis/752463/gdanskfontanna-neptuna-plus-golabek

Fontanna Neptuna.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Neptun_Gda%C5%84sk.JPG

Fontanna Neptuna.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Fontanna_neptuna_widok_od_ul_dlugiej.jpg

Fontanna Neptuna.

Źródło: http://broku87.flog.pl/wpis/1458031/gdanskfontanna-neptuna

Fontanna Neptuna.

Źródło: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Fontanna_Neptuna_w_Gda%C5%84sku.jpg

Fontanna Neptuna.

opis »    mapa »    galeria »


Zobacz także: hotele w Gdańsku

« powrót


Opublikowane na stronach Baza-Turystyczna.eu informacje i ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. W razie pytań dotyczących Bazy-Turystycznej.eu prosimy o kontakt.