Baza Turystyczna - strona główna

Baza Turystyczna » woj. pomorskie » Gdańsk » Zabytki »
Wyszukaj miejscowość

 
 

Obecnie przegladasz

Pogoda w Gdańsku

Polecamy


Share |

Katownia w Gdańsku

Katownia

Adres: Gdańsk, Zespół Przedbramia ulicy Długiej


opis »

mapa »

galeria »

Szersze informacje

Katownia w Gdańsku powstała w drugiej połowie XIV wieku jako jedna z części zespołu dawnego przedbramia ulicy Długiej – średniowiecznego prostokątnego barbakanu, który jest unikatowy na skalę światową.

Położona za Bramą Wyżynną jest wraz z Wieżą Więzienną jedną z dwóch gotyckich budowli obronnych miasta. Parter zamieszkany był swego czasu przez kata, natomiast na piętrze mieściły się bezokienne cele wyposażone w kamienne łoża dla podejrzanych. Sala przesłuchań znajdowała się na samej górze budynku.

Przebudowa Katowni nastąpiła na przełomie XVI i XVII wieku. Wtedy też, aż do 1858 roku, miejsce to było się jednym z najcięższych więzień europejskich. Nie odnotowano w kronikach żadnych udanych z niego ucieczek.

Budynek Katowni gdańskiej przypomina renesansowy pałacyk z bogatymi zdobieniami dachu i wieżyczką. Stary herb Gdańska, jeszcze z czasów Krzyżackich, a przedstawiający dwa krzyże bez królewskiej korony, znajduje się nad wejściem do siedziby kata.

Obecnie w Katowni mieści się siedziba Muzeum Bursztynu będącego oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Zobacz także

Mapka dojazdowa

Galeria zdjęć

Źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/gallery,2,14023.html

Katownia.

Źródło: http://www.panoramio.com/photo/43993657

Katownia.

opis »    mapa »    galeria »


Zobacz także: hotele w Gdańsku

« powrót


Opublikowane na stronach Baza-Turystyczna.eu informacje i ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. W razie pytań dotyczących Bazy-Turystycznej.eu prosimy o kontakt.