Baza Turystyczna - strona główna

Baza Turystyczna » woj. śląskie » Częstochowa » Zabytki »


Wyszukaj miejscowość

 
 

Obecnie przegladasz

Pogoda w Częstochowie

Polecamy


Share |

Cmentarz św. Rocha w Częstochowie

Cmentarz św. Rocha

Adres: Częstochowa, Św. Rocha 79


opis »

mapa »

galeria »

Szersze informacje

Cmentarz św. Rocha w Częstochowie jest nekropolią położoną w zachodniej części miasta. Istnieje kilka teorii powstania cmentarza:

cmentarz pielgrzymów zmarłych w drodze na Jasną Górę,

cmentarz zakaźny przeznaczony dla zmarłych podczas epidemii; teorię tę może potwierdzać to, że święty Roch miał chronić przed chorobami zakaźnymi.

Pierwszych pochówków dokonano w roku 1641. Cmentarz powiększono w 1737 roku, a dwa lata później pojawiły się pierwsze grobowce murowane. W 1767 roku cmentarz został po raz pierwszy obwiedziony murem, później zrujnowanym i odbudowanym. Na cmentarzu znajdują się zabytkowe nagrobki z lat 1849–1906.

Pierwsza kaplica na terenie cmentarza powstała w latach 1641–1642. Zniszczona w czasie Potopu. Na jej miejscu wzniesiono obecny kościół pw. św. Rocha i św. Sebastiana. W 1739 odnowiony, a w 1771, w czasie walk konfederatów barskich, splądrowany. Przebudowany w latach 1783–1785. Rozebrano wtedy najwyższą część wieży, po bokach dostawiono dwie wieże i wzniesiono zakrystię. Do 1880 obsługiwany był przez paulinów. Posiada cechy budowli barokowej. W kaplicy cmentarnej znajduje się płyta upamiętniająca marszałka Józefa Piłsudskiego. Obok kaplicy postawiono symboliczny grób-pomnik z położoną na nim otwartą księgą z nazwiskami osób związanych z konspiracją, a poległych w czasie okupacji lub w okresie PRL-u. Na cmentarzu na uwagę zasługują ponadto: kwatera wojenna powstańców śląskich poległych w 1921 roku, groby powstańców z roku 1863, grób zbiorowy wojenny 13 ofiar terroru hitlerowskiego, w tym 10 zakładników rozstrzelanych na Rynku Wieluńskim 1 listopada 1943, kwatera wojenna żołnierzy niemieckich, austriackich i rosyjskich poległych w latach 1915–1918, mogiła zbiorowa wojenna żołnierzy ruchu oporu poległych w 1944 oraz ofiar terroru hitlerowskiego poległych w 1939.

Na cmentarzu znajduje się także część ewangelicko-augsburska wraz z kwaterą żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny światowej.

Na cmentarzu św. Rocha pochowano m.in. Halinę Poświatowską, Ignacego Kozielewskiego, Marka Czernego i Bronisława Idzikowskiego.

Mapka dojazdowa

Galeria zdjęć

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_%C5%9Bw._Rocha_w_Cz%C4%99stochowie

Cmentarz św. Rocha w Częstochowie

opis »    mapa »    galeria »


Zobacz także: hotele w Częstochowie

« powrót


Opublikowane na stronach Baza-Turystyczna.eu informacje i ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. W razie pytań dotyczących Bazy-Turystycznej.eu prosimy o kontakt.