Baza Turystyczna - strona główna

Baza Turystyczna » woj. zachodnio-pomorskie » Stargard Szczeciński » dla aktywnych »


Wyszukaj miejscowość

 
 

Obecnie przegladasz

Pogoda w Stargardzie Szczecińskim

Polecamy


Share |

Park Bolesława Chrobrego w Stargardzie Szczecińskim

Park Bolesława Chrobrego

Adres: Stargard Szczeciński, Park Bolesława Chrobrego

Data aktualizacji: 2011-08-10

opis »

mapa »

galeria »

Szersze informacje

Najstarszy i jednocześnie największy teren zieleni miejskiej (o powierzchni prawie 10ha). Utworzony w XVIII wieku na terenie dawnych wałów ziemnych, w najstarszej części miasta, pomiędzy Bramą Portową a Bramą Pyrzycką.

W trakcie demilitaryzacji Stargardu Szczecińskiego wały i fosy miały co raz mniejsze znaczenie. W konsekwencji tego Bastion Szubieniczy wraz z ogromna większością wałów została obniżona, a obszar został zadrzewiony. Jedynie Bastion Świętojański pozostał w pierwotnych rozmiarach. Park został rewitalizowany w końcu lat 90 – tych XX wieku.

Park Bolesława Chrobrego powstały w XIX wieku należy do plant stargardzkich, a bramy (Brama Portowa, Brama Pyrzycka oraz Brama Świętojańska – nieistniejąca obecnie) i Baszta Morze Czerwone leżą na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Park w głównej mierze zadrzewiony jest gatunkami liściastymi, wśród których najliczniej występują buki, klony zwyczajne, dęby, lipy, jawory oraz robinie akacjowe. Ponadto rosną w nim kasztanowce, grab pospolity, głóg jednoszyjkowy, wiązy, jarząb pospolity i szwedzki oraz brzoza brodawkowata i wiązy.

Na szczególną uwagę zasługują drzewa o największych obwodach, wśród których znaleźć można między innymi topolę białą o obwodzie równym 498cm, buk zwyczajny o obwodzie 447cm, dwa dęby szypułkowe o obwodach 346cm i 315cm, jak również klon jawor i robinia akacjowa odpowiednio o obwodzie 314cm i 216cm. Ciekawostką są także młode tulipanowce amerykańskie, miłorząb dwuklapowy oraz magnolie purpurowe.

Wśród nielicznych roślin iglastych spotkać można między innymi jodły, modrzewie europejskie, cisy, świerki pospolite, jałowce płożące, sosny zwyczajne, cyprysy Lawsona jak i żywotniki.

Na terenie Parku Bolesława Chrobrego znajduje się około 8000 gatunków krzewów takich jak na przykład żylistek szorstki, forsycja, budleja Davida, ognik szkarłatny, mahonia pospolita, lilak pospolity, rokitnik zwyczajny, róża pomarszczona, czarny bez, berberys, śnieguliczka biała, trzmielina czy też dereń biały. Rabaty porośnięte są natomiast w głównej mierze azaliami, magnoliami gwiaździstymi, bukszpanem oraz różanecznikami.

Parkiem zarządza Prezydent Miasta wraz z Gminą Miasto Stargard, ponadto ze względu na swoje położenie podlega również opiece konserwatora Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Do najważniejszych atrakcji parku zalicza się skatepark, część murów miejskich, boiska, place zabaw jak również i amfiteatr, gdzie rok rocznie odbywają się koncerty, imprezy miejskie czy tez festyny.

Tuż przy Parku znajduje się również Młodzieżowy Dom Kultury i płatny parking.

Zobacz także

Mapka dojazdowa

Galeria zdjęć

Źródło: http://www.panoramio.com/photo/41944347

Park Bolesława Chrobrego.

Źródło: http://byway.pl/details.aspx?guid=21e0c6ba-6a49-4884-83d5-162f28e4a266

Park Bolesława Chrobrego.

Źródło: http://www.panoramio.com/photo/36002034

Park Bolesława Chrobrego.

opis »    mapa »    galeria »


« dla aktywnych - Stargard Szczeciński - powrót


Opublikowane na stronach Baza-Turystyczna.eu informacje i ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. W razie pytań dotyczących Bazy-Turystycznej.eu prosimy o kontakt.