Baza Turystyczna - strona główna

Baza Turystyczna » woj. zachodnio-pomorskie » Koszalin » Zabytki »


Wyszukaj miejscowość

 
 

Obecnie przegladasz

Pogoda w Koszalinie

Polecamy


Share |

Park Książąt Pomorskich w Koszalinie

Park Książąt Pomorskich

Adres: Koszalin, dolina rzeki Dzierżęcinki


opis »

mapa »

galeria »

Szersze informacje

Park Książąt Pomorskich położony w dolinie rzeki Dzierżęcinki dzieli się na dwie części – na Park im. Książąt Pomorskich "A" zwany wcześniej Parkiem im. Przyjaźni Polsko-Radzieckiej oraz na Park im. Książąt Pomorskich "B" dawniej Park im. Hanki Sawickie.

Stara Promenad będąca najstarszą częścią parku powstała w 1817 roku u podnóża murów obronnych. Prace nad formą parku trwały do 1838 roku. W tym czasie wytyczono alejki, wybudowano fontanny, uregulowano rzekę jak również przebudowano staw. W parku dużą atrakcją jest Drzewo Czarownic czyli ponad 300 – letni klon jawor jak również miłorząb dwuklapowy, korkowiec amurski, cyprysik błotny oraz magnolia drzewiasta.

Park "A" o powierzchni 6,7 ha stanowi powstawał w latach 1602-1816, natomiast zakończeni prac zagospodarowywania terenu określa się na lata 1933 – 1934. Jest to najładniejsza część parku z najstarszymi drzewami Koszalina, w tym wspomniany wcześniej ponad 300 – letni jawor będący pozostałością po dawnym ogrodzie zamkowym. Na terenie parku wyróżnia się wyróżniamy 124 gatunków i odmian drzew i krzewów.

W kolejnym parku – drugim pod względem wielkości (8,12 ha) - znajdującym się przy Amfiteatrze na wzniesieniu morenowym w dolinie Dzierżęcinki występują 72 gatunki i odmiany drzew takich jak między innymi: buki, lipy, jesiony wyniosłe, dęby szypułkowe, żywotniki zachodnie, klony ginnala, derenie jadalne, jałowce Sawina czy też berberysy. Zagospodarowanie terenu datuje się na I połowę XIX wieku. Drzewa występujące na tym obszarze liczą po 60 – 120 lat. Warto zwrócić również uwagę na uznany za pomnik przyrody, dąb o obwodzie 405 cm znajdujący się przy amfiteatrze.

Park Dendrologiczny zajmuje powierzchnię 7,74 ha. Znajduje się w nim ciekawy stary młyn jak również wiele rzadziej spotykanych gatunków drzew takich jak klon japoński czy też kalina sztywnolistna. Ponadto w parku spotkać można nie tylko wiele odmian świerków ale również i bogactwo drzew liściastych.

Park Kościuszki powstał na początku XIX wieku a został przebudowany ze Starego Cmentarza służącego za miejsce pochówku dla zasłużonych mieszkańców Koszalina. Park o powierzchni 7,51 ha wyróżnia się dwoma alejami lipowymi oraz 72 gatunkami i odmianami krzewów i drzew.

W parku "B" o powierzchni 3,65 ha wyodrębnia się 91 gatunków i odmian krzewów i drzew w tym między innymi: dąb szypułkowy, wierzba babilońska, korkowiec amurski, orzech czarny czy też dąb szypułkowaty.

Mapka dojazdowa

Galeria zdjęć

Źródło: http://imgpe.trivago.com/uploadimages/60/31/6031074_l.jpeg

Park Książąt Pomorskich.

Źródło: http://static.panoramio.com/photos/original/53927632.jpg

Park Książąt Pomorskich.

Źródło: http://static.panoramio.com/photos/original/53927600.jpg

Park Książąt Pomorskich.

Źródło: http://static.panoramio.com/photos/original/53927418.jpg

Park Książąt Pomorskich.

Źródło: http://v1.cache6.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/20203637.jpg?redirect_counter=2

Park Książąt Pomorskich.

opis »    mapa »    galeria »


« powrót


Opublikowane na stronach Baza-Turystyczna.eu informacje i ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. W razie pytań dotyczących Bazy-Turystycznej.eu prosimy o kontakt.