Baza Turystyczna - strona główna

Baza Turystyczna » woj. podkarpackie » Krosno »


Wyszukaj miejscowość

 
 

Obecnie przegladasz

Pogoda w Krośnie

Polecamy


Share |

Krosno - Zabytki

Poniżej znajduje się lista zabytków w Krośnie. Każdy prezentowany w bazie Turystycznej zabytek jest czymś co warto zobaczyć na własne oczy. Zapraszamy do zapoznania się z tym co koniecznie trzeba zwiedzić będąc w Krośnie.

Dawna siedziba Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza

Adres: Krosno, Piłsudskiego 19

Obiekt został zbudowany dla ówczesnego wiceburmistrza Krosna i starszego cechu – Michała Mięsowicza.

Obecnie w obiekcie znajduje się Muzeum Rzemiosła zawierające w swych zbiorach przedmioty rzemiosła pochodzące z obszarów dawnej Galicji.

zobacz szczegóły





Dawny pałac Biskupi

Adres: Krosno, Piłsudskiego 16

Początki Dawnego Pałacu Biskupiego datowane są na XIV wiek, kiedy to dobrze ufortyfikowane Krosno położone było poza szlakami najazdów, a Biskup Eryk zdecydował się na zakup drewnianego domu z przeznaczeniem na rezydencję biskupią w celu zapewnienia bezpieczeństwa duchownym.

Do dnia dzisiejszego z dawnej drewnianej budowli nic się nie zachowało, a na jej miejscu mieści się południowo – wschodnie skrzydło Pałacu Biskupiego.

zobacz szczegóły



Dawny renesansowy Ratusz

Adres: Krosno, Rynek

Renesansowy ratusz zbudowany został na początku XVI wieku. Mieścił się we wschodniej części Rynku.

W ówczesnych czasach ratusz pełnił funkcję siedziby władz miejskich, funkcje handlowe – zlokalizowane były w nim sklepy, piwiarnie i składy, a także mieściło się w nim więzienie. Pożar jaki wybuchł w 1818 roku zakończył czasy świetności budynku i doprowadził do jego całkowitej i ostateczniej rozbiórki.

zobacz szczegóły



Dom Wójtowski

Adres: Krosno, Rynek

Dom Wójtowski to gotycka budowla pochodząca z początku XIV wieku, mieszcząca się ówcześnie w zachodniej części Rynku.

Mieściła się w nim siedziba wójta, zbrojownia i więzienie. Swego czasu pełnił również funkcję wagi miejskiej. Znajdował się w nim również warsztat rzemieślniczy, a przez pewien czas także i ratusz.

zobacz szczegóły





Kamienica Curia Praetoria

Adres: Krosno, Rynek 5

Kamienica Curia Praetoria zwana inaczej dworem ratuszowym powstała w XVI wieku. Do chwili obecnej należy do najobszerniejszych kamienic w Krośnie.

zobacz szczegóły



Kamienica Pod Zegarem

Adres: Krosno, Rynek 1

Dom Pod Zegarem zbudowany został najprawdopodobniej w XVII wieku, a jego piwnice pochodzą z XVI wieku, jako pozostałość po wcześniejszym budynku.

W latach 1879 – 1993 pełnił funkcję ratusza miejskiego w Krosie, w którym to mieściła się w siedziba władz miasta.

zobacz szczegóły



Kamienica Wójtowska

Adres: Krosno, Rynek 7

Kamienica Wójtowska wybudowana została w Krośnie w końcu XV wieku. Jest to tym samym najstarsza kamienica w mieście. W XVI wieku miała miejsce jej przebudowa w stylu renesansowym.

zobacz szczegóły



Kościół farny p.w. Trójcy Świętej

Adres: Krosno, Piłsudskiego 5

Kościół farny p.w. Trójcy Świętej w Krośnie powstał równocześnie z lokacją miasta na prawie magdeburskim w latach 60 – tych XIV wieku. Natomiast sama parafia założona została najprawdopodobniej w 1342 roku.

W pobliżu fary znajduje się 38 – metrowa, trzykondygnacyjna, wczesnobarokowa dzwonnica powstała w XVII wieku. Zwieńczona jest gzymsem i baniastym hełmem z latarnią kolumnową zakończoną wiatrowskazem w kształcie monstrancji. Dzwonnica składa się z trzech, odlanych w 1639 roku dzwonów – Urbana, Jana i Mariana, przy czym największy z nich – Urban o obwodzie 4,9m jest uważany za drugi pod względem wielkości zabytkowy dzwon w Polsce.

zobacz szczegóły



Mury Obronne

Adres: Krosno, Podwale

Kazimierz Wielki ufundował w trakcie swego panowania fortyfikacje 23 miast. Jednym z nich są mury obronne Krosna.

Na dzień dzisiejszy zachowane są jedynie fragmenty odcinka północno – wschodniego z obrysem baszty, możliwe do podziwiania w piwnicach Muzeum Podkarpackiego, oraz przyziemie dzwonnicy farnej. Przy ulicy Podwale znajduje się natomiast rekonstrukcja zewnętrznej partii murów.

zobacz szczegóły



Rynek

Adres: Krosno, Rynek

Układ Rynku w Krośnie został zaprojektowany najprawdopodobniej w II poł. XVI wieku, w momencie lokacji miasta. Początkowo był to obszerny plac targowy, o nieregularnym, czworokątnym układzie, niemniej jednak był mniejszy niż obecnie (115m na 72m), a jego powierzchnia znajdowała się około 1,3m poniżej dzisiejszego poziomu placu ratuszowego.

zobacz szczegóły





Zobacz także zabytki w miejscowościach oddalonych o maksymalnie 50 km: Rzeszów - ok. 43 km, Nowy Sącz - ok. 48 km

Zobacz także: hotele w Krośnie

Jeśli mieszkasz w Krośnie i uważasz, że jeszcze jakiś zabytek w tej miejscowości jest szczególnie wart uwagi i chciałbyś, aby znalazł się w Bazie Turystycznej to poinformuj nas o tym.

« Baza turystyczna w Krośnie - powrót


Opublikowane na stronach Baza-Turystyczna.eu informacje i ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. W razie pytań dotyczących Bazy-Turystycznej.eu prosimy o kontakt.