Baza Turystyczna - strona główna

Baza Turystyczna » woj. podkarpackie » Krosno » Zabytki »


Wyszukaj miejscowość

 
 

Obecnie przegladasz

Pogoda w Krośnie

Polecamy


Share |

Rynek w Krośnie

Rynek

Adres: Krosno, Rynek


opis »

mapa »

galeria »

Szersze informacje

Układ Rynku w Krośnie został zaprojektowany najprawdopodobniej w II poł. XVI wieku, w momencie lokacji miasta. Początkowo był to obszerny plac targowy, o nieregularnym, czworokątnym układzie, niemniej jednak był mniejszy niż obecnie (115m na 72m), a jego powierzchnia znajdowała się około 1,3m poniżej dzisiejszego poziomu placu ratuszowego.

Umiejscowiony był pomiędzy kościołem farnym a Pałacem Biskupów Przemyskich.

W pierwszym okresie plac otoczony był zabudowaniami drewnianymi, które z czasem, od końca XV wieku, zastępowane były trwałą zabudową murowaną. Z tego okresu zachowały się częściowo fragmenty przyrynkowych kamienic, a w szczególności ich piwnice. Najstarsza z nich to kamienica Wójtowska (Rynek 7) z XVI – wiecznymi kolumnami jońskimi i z bogato zdobionym renesansowym portalem.

Kamienice wokół Rynku charakteryzują się arkadowymi podcieniami, część z nich – północna i południowa, z wyłączeniem odcinka między ulicami Sienkiewicza i Kazimierza Wielkiego, będących rekonstrukcją pochodzącą z przełomu wieku XIX i XX, datowane są na XVI i XVII wiek. Swego czasu podcienia znajdowały się również i w części zachodniej, niemniej jednak ich drewniana konstrukcja uległa zniszczeniu w wyniku pożaru z 1893 roku, a obecnie znajdują się tam odbudowane neo-stylowe kamienice.

Południowo – wschodnia część Rynku ma zachowany pierwotny układ parcel i zawiera najbardziej wartościowe kamienice. Należały one do najbogatszych właścicieli i była tym samym reprezentacyjną częścią placu. Pod adresem Rynek 5 znajduje się Curia Praetoriana, będąca w XVI wieku siedzibą Rady Miejskiej, przy Rynek 27 mieści się XVI wieczna kamienica Porcjusza.

Na przełomie wieku XX i XXI w trakcie prac archeologicznych odsłonięte zostały pozostałości po dawnych wodociągach, kanałach, studniach, kramach, a także po dawnym domu wójtowskim i renesansowym ratuszu.

Obecnie w zachodniej części Rynku znajduje się podświetlana fontanna papieska w kształcie kwiatu.

Zobacz także

Renesansowy Ratusz.

Kamienica Wójtowska.

Kamienica Pod Zegarem.

Kamienica Curia Praetoria.

Dom Wójtowski.

Mapka dojazdowa

Galeria zdjęć

Źródło: http://www.naszlaku.com/krosno/

Rynek.

Źródło: http://www.utwrudasl.pl/cgi-bin/utw/info82.cgi?firma=utw

Rynek.

Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Krosno_rynek_2008.jpg

Rynek.

opis »    mapa »    galeria »


Zobacz także: hotele w Krośnie

« powrót


Opublikowane na stronach Baza-Turystyczna.eu informacje i ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. W razie pytań dotyczących Bazy-Turystycznej.eu prosimy o kontakt.